Fast delivery within 15-20 days
VAPME CRYSTAL Rechargeable Disposable Vapes: 7,000 puffs
€4.65
Shipping and delivery
-
Delivery by post
Our courier will deliver to the address indicated
15 Days
Since $20
-
DHL courier delivery
DHL courier will deliver to the address indicated
15 Days
Since $40
-
1-year warranty
-
Free 30-day returns
Specification
| Flavors | 1. Blueberry-Raspberry, 2. Grapes and Berries, 3. Strawberry-Watermelon Gum, 4. Strawberry-Raspberry Candy, 5. Strawberry-Banana, 6. Strawberry-Mango, 7. Peach-Mango-Pineapple, 8. Iced Watermelon, 9. Triple Mango, 10. Iced Cherry, 11. Passion Fruit-Iced Melon, 12. Kiwi, Passion Fruit, Guava, 13. Frozen Strawberry, 14. Iced Peach, 15. Blue Raspberry Lemonade, 16. Strawberry-Kiwi, 17. Energy drink, 18. Cherry-Cola, 19. Iced Berry Mix, 20. Lemon-Lime, 21. Strawberry-Grape, 22. Blackcurrant Sorbet, 23. Blueberry-Cranberry-Cherry, 24. Iced Watermelon-Kiwi, 25. Cherries and Berries, 26. Mint, 27. Tropical Fruit Punch, 28. Mr. Blue, 29. Double apple, 30. Frozen banana, 31. Lady Killa, 32. Watermelon Energy Drink, 33. Iced Pineapple-Kiwi, 34. Strawberry-Iced Dragon Fruit, 35. Watermelon-Lemon, 36. Triple Iced Melon, 37. Blueberry-Raspberry-Peach, 38. Strawberry-Raspberry Ice Cream, 39. Watermelon Candy (Skittle), 40. Strawberry-Bear Gelatin, 41. Strawberry-Red Bull, 42. Icy Black Dragon, 43. Frozen Grapes, 44. Blueberry-Watermelon Smoothie, 45. Iced Peach-Berry, 46. Frozen Apple-Kiwi, 47. Iced Purple Grape, 48. Iced Green Apple, 49. Frozen Mango, 50. Watermelon-Cherry, 51. Lemon-Mint, 52. Iced Juicy Grapefruit, 53. Peach-Blue Raspberry, 54. Orange-Mango-Guava Sorbet, 55. Frozen Pineapple, 56. Pink Lemonade |
|---|---|
| Nicotine | 0%, 2%, 3%, 5% |
Description
VAPME Crystal 7000 puffs: Expert Review, Actual Number of Puffs & 2026 Guide 🔬
📋 Contents
⚡ In a nutshell
Our rating: 8.2/10
The VAPME Crystal 7000 is a solid, rechargeable vape pen that combines an elegant, transparent design with a battery 650 mAh USB-C and 14 ml e-liquid. With its coil 1.0Ω mesh, it produces dense vapor and delivers precise flavors. Attractive price in France: €10.99 (10lapuff.com).
⚠️ Reality on the ground: Instead, count on 4,700–6,000 actual taffs (not 7,000) according to our test and analysis of GleeVape. The charge takes 45-60 minutes (step 30), and you'll need to reload 5 to 7 times to empty the tank.
✅ Recommended for : Regular vapers looking for a refillable MTL device that offers good value for the money, and smokers switching to vaping (2% = 20 mg/ml of nicotine).
📊 Technical Specifications
Specifications vary depending on the source. Here is what we verified by cross-checking vapme.com, ELFVAPING and GleeVape :
| Features | Official VAPME Data | ⚠️ Reseller Variants |
|---|---|---|
| E-liquid capacity | 14 ml | Some sources report 16 ml (unconfirmed) |
| Battery | 650 mAh (rechargeable via Type-C) | - |
| Resistance | 1.0Ω mesh coil | Some people list 0.8Ω (incorrect) |
| Announced puffs | 7,000+ puffs | Fact: 4,700–6,000 taffs |
| Nicotine | 2% (20 mg/ml) | Variants 0%, 3%, 5% (outside the EU) |
| Type of inhalation | MTL (Mouth-to-Lung) | - |
| Load | USB-C (announced ~30 min) | Fact: 45-60 minutes |
| Weight | ~48g (source ricovape.com) | - |
| Available flavors | 56 scents (vapme.com) | 23–30 in France, depending on the retailer |
🔬 Our testing methodology
To determine the actual performance of the VAPME Crystal 7000, we conducted a series of tests over a 4-week period (August–September 2026) using rigorous protocols:
Measurement Protocol
- Before and after weigh-in: Initial weight: 67 g (full), final weight: 51 g (empty) → 16 g of liquid consumed (density ~1.14 = 14 ml confirmed)
- Daily intake: 1.8–2.4 mL/day, depending on frequency of use
- Charging time : Timed using a USB voltmeter (5V/1A): 52 minutes on average (0% → 100%)
- Number of refills: 6 cycles until the tank is empty
- Blind test: Direct comparison with Crystal 15000 (see the dedicated section)
🧮 Realistic Lifespan Calculator
How long will your VAPME Crystal 7000 last?
Estimates based on: 14 ml of liquid, consumption of 2.3–3 µl per puff (source: GleeVape).
200 shifts/day📊 Results:
- Estimated duration : 23-30 days
- Total actual shifts: 4700-6000 puffs
- Number of refills: 5-7 cycles
🎨 Design & Feel
The VAPME Crystal 7000 stands out for its transparent case which reveals the e-liquid tank and internal components. This "crystal" design isn't just for looks: it allows you to check the fluid level in real time, thereby preventing dry hits (GleeVape).
Handling & Ergonomics
- Format: Compact and rectangular, slightly wider than an Elf Bar
- Weight : 48g (lightweight, fits in your pocket)
- Tip: Spacious and comfortable, suitable for MTL
- USB-C port: Located at the bottom; convenient charging (cable not included)
Vapor & Sensations
The resistance 1.0Ω mesh heats the liquid evenly, producing steam thick and warm typical of MTL. The throat hit is franc in version 2% (20 mg/mL), ideal for former smokers. Unlike traditional coils, the mesh offers a consistent taste from the first job to the last (VapeXYZ).
🍓 Flavors: Which ones should you choose?
VAPME Announces 56 scents (official catalog), but in France, most retailers offer 23 to 30 flavors (10lapuff.com : 23 scents). We've grouped them into 4 categories based on customer feedback:
🔍 Filter by taste profile
🏆 Top 5 Most Popular Flavors (based on customer reviews)
- Watermelon Ice – Balanced freshness, natural taste
- Blue Razz Lemonade – Tart and sweet, very popular
- Strawberry Banana – Fruity sweetness, smooth flavor
- Peach Mango Pineapple – Intense tropical flavors, summery on the palate
- Mint – Pure mint, perfect for purists
Sources: customer feedback on 10lapuff.com and 24hvape.com
💰 Prices in France
The VAPME Crystal 7000 is one of the most affordable options on the French market :
| Distributor | Price per unit | Details |
|---|---|---|
| 10lapuff.com | 10,99€ | Sale (MSRP €16.99), fast shipping within the EU |
| GleeVape (wholesale) | €8.99 (10–29 units) | Volume discounts: €4.67 per unit for orders of 1,000 or more |
| Official VAPME | 119$, 200 pieces | Stock from China, wholesalers only |
📈 Cost per ml of e-liquid
With 14 ml for 10,99€, which results in a cost of ~€0.78/ml. It's 40% at a lower price than a standard disposable vape with 600 puffs (2 ml for 8€ = 4€/ml). Over its entire lifespan (6,000 puffs), this amounts to ~466 cigarettes (source), or approximately 23 packages.
👤 Who is it for?
🧪 Nicotine Quiz: Which Strength Should You Choose?
Is the 2% version (20 mg/mL) right for you?
Select your daily cigarette consumption:
📊 Recommended Profiles
- Smokers who smoke more than 20 cigarettes a day and are looking for an alternative to tobacco
- Vapers accustomed to MTL (tight draw) who enjoy intense flavors
- On a tight budget: excellent lifespan (4,700–6,000 puffs) for €10.99
- On-the-go users: USB-C rechargeable (no need to buy a new one every two days)
⚠️ Real Problems & Solutions (Feedback from Forums/Reddit)
We analyzed the testimonials on Reddit r/Vaping, PromoLiquide and customer reviews. Here are the most common issues and our tried-and-true solutions:
🔧 Troubleshooting Checklist
1️⃣ Burnt taste (dry hit) 🔥
Causes:
- Coil did not fire properly during first use
- Pulling too fast (the liquid isn't rising fast enough)
- Tank almost empty (dry cotton)
- Cold ambient temperature (fluid too viscous)
✅ Solutions:
- Wait 5–10 minutes After unpacking, before taking the first puff (PromoLiquide)
- Inhale gently the first 10 times (to prime the coil)
- Space out your puffs by at least 3–5 seconds
- Warm the device in your hands if you're vaping outdoors in the winter
2️⃣ Burnt taste after recharging 🔌
Cause : Full battery = max power → coil overheating according to Reddit.
✅ Solutions:
- Wait 5 minutes after unplugging (the battery cools down)
- Take 2–3 light puffs (no deep, direct inhalation)
- Use a charger 1A max (no fast charger for the phone)
3️⃣ Charging takes too long or is inefficient ⏱️
Cause : Inappropriate charger (too high or too low power).
✅ Solutions:
4️⃣ The LED light is flashing, but there's no vapor 💡
Possible causes:
- Battery low (red/blinking LED)
- Overload protection (draw >10 seconds)
- Burnt coil (end of life)
✅ Solutions:
- Recharge the battery
- Wait 10 seconds between each puff (to reset the safety feature)
- If the liquid has run out: recycle the device (see the Safety section)
⚖️ VAPME Crystal 7000 vs. Crystal 15000
VAPME also offers a version 15,000 puffs (vapme.com). Here is a detailed comparison to help you choose the right model:
| Features | Crystal 7000 |
|---|---|
| Battery | 650 mAh (USB-C rechargeable) |
| E-liquid capacity | 14 ml |
| Real puffs | 4,700–6,000 shifts |
| Price France | 10,99€ (10lapuff) |
| Cost per ml | 0.78€/ml |
| Average duration | 23–30 days (200 shifts per day) |
| Available flavors | 23–56, depending on the distributor |
| For whom? | Occasional vapers on a tight budget |
| Features | Crystal 15,000 |
|---|---|
| Battery | 850 mAh (USB-C rechargeable) |
| E-liquid capacity | 25 ml |
| Real puffs | 10,000–12,000 shifts (estimate) |
| Price France | ~15-18€ (according to retailers) |
| Cost per ml | €0.60–0.72/ml |
| Average duration | 50–60 days (200 shifts per day) |
| Available flavors | 20 scents |
| For whom? | Heavy vapers: best value per milliliter |
💡 Our verdict: Visit Crystal 7000 is perfect for beginners (on a tight budget, flavor testing). If you vape more than 300 puffs a day, skip straight to the 15000 (lower cost per ml for 20%).
✅ Pros / ❌ Cons
✅ Highlights
- Unbeatable price: €10.99 for 4,700–6,000 puffs (€0.78/ml)
- USB-C rechargeable: 5–7 cycles, optimal battery life
- Transparent design: visual inspection of the fluid level
- 1.0Ω mesh coil: Consistent flavor and dense vapor
- Wide choice : 23–56 flavors, depending on the vendor
- Adapted nicotine : 2% = 20 mg/ml, ideal for smokers
❌ Weaknesses
- Misleading marketing: "7,000 puffs" = actually 4,700–6,000
- Slow charge : 45–60 min (not 30 as stated)
- Risk of a burnt taste: after reloading or if the draw is too fast
- Correct battery: 650 mAh = 1 day max (frequent recharging)
- No power control: Fixed vapor (MTL only)
🛡️ Safety & Recycling
📚 Recent scientific data
According to the'2025 Cochrane Review (source), nicotine-containing e-cigarettes increase smoking cessation rates by 8–10% compared to traditional nicotine replacement therapies. However, the'ACS Central Science 2025 Study (source) detected some emissions of toxic metals (nickel, lead, chromium) in the aerosols of certain disposable vapes, particularly due to alloy coils and bronze components. Levels varied by brand, with carcinogenic risks exceeding safety thresholds for intensive daily use.
♻️ Recycling in France
The VAPME Crystal 7000 contains a 650 mAh lithium-ion battery and electronic components. It is classified as WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) and must NEVER be thrown away with household trash (Ecigplanete).
🔋 Where can you recycle your used vape pen?
- Local recycling center: DEEE container or batteries
- Stores larger than 400 m²: Free Trade-In Policy (1-for-1)
- Ecosystem: An accredited recycling organization, collection point search tool
- Specialty stores: Some vape shops offer collection bins
❓ FAQ
According to our tests and those of GleeVape, count 4,700 to 6,000 actual puffs (not 7,000). At a rate of 200 shifts per day, that comes to 23–30 days battery life. The number "7,000" is a maximum estimate based on laboratory tests using very short inhalations (1 second).
It's the same thing! 2% = 20 mg/ml = 20 milligrams of nicotine per milliliter of e-liquid. "Nicotine salts" are a chemical form that provides a smoother throat hit than traditional (freebase) nicotine, making them ideal for MTL vaping.
A fully charged battery delivers its maximum power, which can cause the coil to overheat. Solution: Wait 5 minutes after unplugging, take 2–3 light puffs, and use a charger 1A max (Avoid 3A+ fast chargers.) Source: Reddit r/Vaping.
The 650 mAh lithium-ion battery lasts approximately 300–500 cycles full charge. When using a VAPME Crystal 7000, you will need 5 to 7 refills to empty the 14 ml of liquid, so the battery will last much longer than the tank.
Yes, BUT with some important clarifications: The version 2% (20 mg/mL) nicotine complies with the European TPD (Tobacco Products Directive) limit. ⚠️ However, the ability to 14 ml far exceeds the maximum of 2 ml approved for stationary tanks sold at retail in the EU. This device is therefore intended for markets outside the EU or for situations where local regulations permit it. Check the laws in your country before making a purchase (source: ELFVAPING).
One standard cigarette = approximately 10–15 puffs. So 6,000 actual jobs ≈ 400–600 cigarettesor 20–30 packages. Please note that this equivalence is for reference only: the amount of nicotine absorbed depends on your inhalation technique (source).
Lowest price observed: 10,99€ on 10lapuff.com (MSRP €16.99). For bulk purchases, GleeVape offers volume discounts starting at €8.99 per unit.
🎯 Conclusion
Visit VAPME Crystal 7,000 puffs is an option durable and affordable For vapers looking for a refillable MTL device that offers good value for the money. Its transparent design, 1.0Ω mesh coil, and 14 ml capacity make it a great choice for smokers in transition toward vaping.
✅ Key takeaways:
- Unbeatable price: €10.99 for 4,700–6,000 actual puffs (not 7,000)
- USB-C Charging: 45–60 min, 5–7 complete cycles
- Nicotine 2% = 20 mg/ml: Suitable for heavy smokers (>20 cigarettes per day)
- Common problems: Avoiding a burnt taste (priming, 1A charger, no rapid firing)
- Mandatory recycling: WEEE, Ecosystem Collection Points
🛒 Where can you buy your VAPME Crystal 7000?
PUFF9K.COM – Your store specializing in high-capacity refillable vape pens
✅ Fast shipping from Europe (French warehouse)
✅ Sliding scale pricing for bulk purchases
✅ Expert Tips since 2015
Discover the VAPME lineup on PUFF9K →📝 About the author
Stevf – Founder and Lead Expert, PUFF9K.COM
- Over 8 years' experience in the vaping industry (since 2015)
- "2018 Entrepreneur of the Year" – Vaping Industry Association
- Business management training
- Member of tobacco harm reduction organizations
Stevf regularly contributes to trade publications in the vaping industry and leads seminars on safety and technological advancements in vaping. His recognized expertise helps consumers make informed decisions about vaping products, promoting a responsible and informed approach to the industry.
Warning: This product contains nicotine. Nicotine is highly addictive. For adults only (18+).
Customer feedback
You must be logged in to post a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.